Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem. – J. Piłsudski

Szkoła Podstawowa w Przytocznie

LOGOWANIE


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /domains/zsprzytoczno.pl/public_html/templates/dd_highschool_43/functions.php on line 205

Procedura funkcjonowania biblioteki w Szkole Podstawowej w Przytocznie w trakcie epidemii CIVID-19.

 

            WYTYCZNE W SPRAWIE DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEKI

 1. Biblioteka szkolna czynna jest w dniach: wtorki w godz.10:00-13:00 oraz w środy w godz.13:00-15:00.
 2. W bibliotece szkolnej dokonuje się wypożyczeń w kontakcie osobistym lub z wykorzystaniem dziennika elektronicznego.
 3. Preferowane są wypożyczenia z wykorzystaniem dziennika elektronicznego.
 4. Uczeń lub rodzic może złożyć zamówienie przy pomocy poczty dziennika elektronicznego, skierowane do bibliotekarza szkolnego.
 5. Bibliotekarz odpowiada przy pomocy poczty dziennika elektronicznego o dostępności zamawianej pozycji i umawia termin odbioru.
 6. Bibliotekarz nosi osłonę nosa i ust oraz rękawice ochronne podczas bezpośredniej obsługi czytelnika.
 7. Bibliotekarz zachowuje bezpieczną odległości od rozmówcy (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
 8. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczania lub zdania zbiorów.
 9. Regularnie po każdym przyjęciu książek i podręczników zdezynfekowany jest blat i rękawice bibliotekarza.
 10. Osoba dokonująca zwrotu lub wypożyczeń książek/ podręczników musi być w maseczce i rękawiczkach.
 11. W bibliotece może przebywać jeden czytelnik w masce i rękawiczkach. Pozostali stoją na zewnątrz  przynajmniej 2 m od siebie na wyznaczonych liniach.
 12. Biblioteka szkolna udostępnia w widocznym miejscu informację z ustalonym limitem osób przebywających jednocześnie w bibliotece.
 13. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję klamek i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanego.
 14. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia lub podejrzenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników lub czytelników, którzy mieli kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny minimum 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania biblioteki.

REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA

 1. W okresie pandemii wypożyczeniom podlegają jedynie podręczniki, książki oraz materiały na nośnikach elektronicznych i cyfrowych.
 2. Czytelnia, stanowiska komputerowe oraz czasopisma i materiały z księgozbioru podręcznego są niedostępne dla czytelników.
 3. Okres kwarantanny przyniesionej książki wynosi 14 dni.
 4. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne.
 5. Książki nie będące podręcznikami oraz podręczniki można zwracać/wypożyczać w bibliotece szkolnej w dniach: wtorki w godz.10:00-13:00 oraz w środy w godz.13:00-15:00 lub złożyć spakowane książki do pudełka znajdującego się w przedsionku szkoły. Do środka należy włożyć kartkę z danymi ucznia: imię, nazwisko, klasa oraz datę zwrotu.
 6. Obsługa czytelnika jest ograniczona do minimum tj. do wydania wcześniej zamówionych książek oraz ich zdania. Można je zamówić przez dziennik elektroniczny i odebrać w bibliotece szkolnej w wyznaczone dni w i godziny wypisane powyżej.
 7. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odkupienia książek zniszczonych lub zagubionych.
 8. Zwrócone książki i podręczniki są złożone w wyznaczonym  miejscu w bibliotece. Odizolowane egzemplarze  oznacza się datą zwrotu i wyłącza się z wypożyczeń do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie włączone są  do użytkowania.
 9. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie dezynfekuje się preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie stosuje ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie naświetla się książek lampami UV.
 10. Nauczyciel bibliotekarz lub wychowawca kontaktuje się rodzicami i uczniami przez e- dziennik w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących wypożyczeń.

Niniejszy dokument został opracowany na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej dotyczącej organizacji pracy bibliotek szkolnych.

 Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/biblioteki; https://www.bn.org.pl/ ; https://gis.gov.pl/

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie Rights Reserved.