Powrót na góre
W okresie walki z pandemią szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci, także w zakresie literatury i kultury. Poniżej lista darmowych dostępów do książek, audiobooków, filmów i wydarzeń kulturalnych.
BIBLIOTEKI CYFROWE
WolneLektury.pl
Darmowa biblioteka internetowa, zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych. Ebooki dostępne są w wielu formatach, w tym na czytniki. W serwisie można znaleźć także audiobooki, informacje o epokach, motywach, rodzajach i gatunkach literackich.
Lektury.gov.pl
Strona, na której znajdują się teksty lektur szkolnych oraz projekty dydaktyczne do wykorzystania na zajęciach języka polskiego. Projekt edukacyjny można zgłosić samemu i podzielić się nim z innymi. W serwisie można posłuchać audiobooków oraz zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat omawianej lektury.
Akademia lektur
Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia. Link: https://biblioteka.pl/aplikacja/44/Akademia-lektur
Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (polona.pl)
Biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są książki, czasopisma, grafiki, mapy, rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
ChmuraCzytania.pl
Bezpłatny dostęp do książek i audiobooków (proza, poezja światowa i polska, poradniki, eseistyka).
ZASOBY ONLINE INSTYTUCJI KULTURY
Ninateka.pl
Platforma, na której udostępniane są legalnie i bezpłatnie zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W serwisie można znaleźć materiały z różnych dziedzin – filmu (animacje, bajki, dokumenty, fabuły), teatru, muzyki (m.in. muzykoteka szkolna), sztuki (architektura, fotografia, wystawy), literatury (słuchowiska, poezja, proza, dramat, o literaturze), publicystyki, mediów i technologii.
Dla nauczycieli i uczniów istnieje możliwość założenia w Ninatece Edu konta, które upoważnia do bezpłatnego korzystania z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji, dostępnych w serwisie.
Filmoteka Szkolna (filmotekaszkolna.pl)
Program edukacji filmowej, realizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Bazą Filmoteki Szkolnej jest dostęp do ponad 140 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Dla nauczycieli i uczniów organizowane są webinaria i szkolenia. Można skorzystać z materiałów dydaktycznych, filmoznawczych, warsztatów filmowych (np. „Od komiksu, przez film do gry. O mechanizmach rządzących współczesną opowieścią”), konkursów.
Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl)
Serwis edukacyjny, którego zadaniem jest kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury. Można tu znaleźć informacje ze świata muzyki (kompozytorzy, instrumenty, gatunki muzyczne, utwory, filmy o muzyce, gry i aplikacje).
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
Publio - darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
Nexto
Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.
Karolina Chmielewska- biblioteka szkolna