Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem. – J. Piłsudski

Szkoła Podstawowa w Przytocznie

LOGOWANIE


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /domains/zsprzytoczno.pl/public_html/templates/dd_highschool_43/functions.php on line 205

Bez tytułu

5

Internet jest częścią życia, zwłaszcza dzieci. Większość z nich korzysta z Internetu w zdrowy sposób. Ale jest grupa dzieci, która bez sieci nie potrafi już żyć. Kiedy surfowanie w necie staje się uzależnieniem?

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Narażone na to są szczególnie dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny.

Czytaj więcej: Uzależnienie dziecka od Internetu i komputera - objawy i przyczyny

 

Alkohol jest niestety bardzo łatwo dostępny dla osób niepełnoletnich. Jak wynika z raportu, realizowanego co 4 lata Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach, próby picia ma za sobą 90,2% gimnazjalistów klas trzecich, a 78,9% uczniów klas młodszych piło alkohol w czasie 12 miesięcy przed badaniem.

Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest tolerancja społeczna oraz brak dostatecznej uwagi ze strony sprzedawców. Pomimo faktu, iż sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem zagrożonym sankcjami karnymi, nadal rzadkie jest żądanie okazania dowodu, celem weryfikacji wieku klienta. Ponadto pomysłowość młodzieży jest ogromna. Zdarza się, że proszą kogoś pełnoletniego o zakup alkoholu za tzw. "odstępne".

iza3

Co może zrobić rodzic?

Czytaj więcej:  Alkohol jest niestety bardzo łatwo dostępny.

Młody gniewny - jak sobie radzić z pyskatym dzieckiem

Iza

Bywa, że rozmowy rodziców i dzieci wymykają się spod kontroli, przebiegają w dość napiętej atmosferze, nie są ani rzeczowe, ani konstruktywne. Zdarza się bowiem, że wskutek różnych okoliczności, między rozmówcami zaczyna iskrzyć i dochodzi do ostrej wymiany zdań, a autorami niemiłych ripost i ognistych komentarzy nie zawsze są dorośli.

Pyskowanie dzieci, bo o nim mowa, to wypowiadanie kwestii podniesionym tonem – ostro i zaczepnie, czy wręcz arogancko. Owe zuchwałe odzywki to dość częsty problem natury wychowawczej,  z którym borykają się rodzice nie tylko dojrzewających nastolatków (oraz maluchów, które przechodzą „bunt dwulatka” – one jednak swe dyskusje ograniczają najczęściej do krótkiego, acz wymownego „nie”).

Czytaj więcej: Młody gniewny

konflikty

Niezależnie od tego, czy dziecko jest spokojne, miłe i ciche czy wręcz przeciwnie – bywa złośliwe, szybko się irytuje
i pasjami (o wszystko, ze wszystkimi) się kłóci, nie można z jego życia wyeliminować sytuacji, w których dochodzi
do konfrontacji odmiennych stanowisk.

Dlatego warto inwestować - zadbać o to, by dziecko umiało poradzić sobie w sytuacjach konfliktowych, by nie czuło się bezbronną ofiarą, ale i nie czerpało siły z faktu, że jest agresorem.

Gdyby spojrzeć na konflikt pod odpowiednim kątem, można w nim dostrzec pewien potencjał, bowiem zderzenia światów, występujące pod postacią konfliktu, są nie tylko naturalnym elementem rzeczywistości, ale i – w pewnym sensie – cenną lekcją życia i treningiem umiejętności społecznych. Dzięki sporom dzieci uczą się radzenia sobie z trudnymi emocjami,
z kontrą, odmiennością, uczą się pokory, sztuki komunikacji i kompromisu, co – z pewnością - zaowocuje w przyszłości.

Jak uczyć dziecko rozwiązywać konflikty?

Czytaj więcej: Jak uczyć dziecko rozwiązywać konflikty

Bez tytułu

 

 

Pragniesz aby twoje dziecko wyrosło na osobę twórczą, pomysłową, obdarzoną bogatą wyobraźnią? Rozwijaj jego KREATYWNOŚĆ!

Maluchy mają naturalną zdolność do nieszablonowego myślenia. Już od pierwszych lat życia chętnie zbaczają z utartych ścieżek, odkrywają, badają, eksperymentują…. Ważne, aby tę dziecięcą ciekawość świata i otwartość na to, co nieznane, stale pobudzać. JAK?

PODSUWAJ NOWE POMYSŁY                                                                                                                                                

Podpowiedz dziecku, że np. odwrócona do góry dnem miska może być bębenkiem, a do zrobienia nowej układanki wystarczy zwykła pocztówka, którą potniecie w ciekawe kształty. Ćwicząc oryginalne podejście do różnych spraw, maluch uczy się patrzeć na otoczenie mniej szablonowo i lepiej sobie potem ze wszystkim radzi.

Dziecko zrobiło sobie trąbkę ze zwiniętej w rulon gazety? Zbudowało pociąg z pudełek po soczkach? Chwalimy dzieci za ciekawe rozwiązania. Będzie ich wtedy  chętnie poszukiwało

ZADAWAJ PYTANIA                                                                                                                                        

Dobrą okazją do zadawania pytań, będzie wspólne czytanie bajek. Oglądając książkowe ilustracje, kieruj dziecko na szczegóły. Pytaj np. Po co sowie okulary? Czy auto i rower mają coś wspólnego?. Bawimy się ze swoimi pociechami           w wymyślanie: Co by było gdyby…  gdyby mama potrafiła czarować….   Gdyby tata miał super moc…. Gdyby na drzewach rosły ciastka….    Dzięki takim zabawom umysł dziecka staje się bardziej elastyczny i dociekliwy.

 

 

iza

 

PROPONUJ TWÓRCZE ZABAWY

Nie zapewniaj pokoju dziecka zabawkami, które same jeżdżą, śpiewają, mruczą…  Lepiej samo główkuje w co i w jaki sposób się bawić.                                                                                         

  Możecie np. z pianki do golenia wznosić budowle lub tworzyć piękne rysunki przy pomocy paluszków. Wspólnie przygotować stemple z ziemniaków i potem odciskać na kartonie. Dobrym pomysłem jest zabawa malowanie rękoma przy pomocy farb, robienie kleksów na kartce i wpatrywanie się co może nam to przypominać. Te i  inne zabawy rozwijają dziecięcą fantazję. Pozwalaj aby podczas rysowania dziecko kierowało się własną wyobraźnią. Unikaj uwag w rodzaju: „Przecież kwiaty są mniejsze od drzew, a trawa nie jest niebieska”.  Pamiętajmy, kreatywność to pomysłowość i otwartość na ciekawe rozwiązania- doceniaj jej przejawy u swojego dziecka!!                                                         

                                                        

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie Rights Reserved.