Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem. – J. Piłsudski

Szkoła Podstawowa w Przytocznie

LOGOWANIE

Zapraszamy rodziców i opiekunów na bezpłatne szkolenie na temat kryzysów zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży, które odbędzie się w wersji on-line.
Celem szkolenia jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy otrzymają wiedzę dotyczącą tego jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze, jak wyglądają symptomy depresji u nastolatka i jak bardzo różnią się one od objawów tej choroby u osoby dorosłej. Szkolenia poruszą również temat zachowań autoagresywnych u dzieci i młodzieży, wskazówek co należy wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń.
Szkolenie realizowane jest w ramach kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, która została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Rejestracja
Aby się zarejestrować na szkolenie należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem poniżej:
SZKOLENIE DLA RODZICÓW „DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ?” [10.06.2022]
 
 
Izabella Wasilewska-pedagog szkolny

Dzień bezpiecznego internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Tegorocznej edycja organizowana jest pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”. Organizatorzy akcji chcą zaprosić do wspólnego działania aby internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Rady dla Rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu

 1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem.

Spróbujcie znaleźć ciekawe strony, które mogą zainteresować Wasze dzieci, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron. Pomocny w tym może być edukacyjny serwis internetowy www.sieciaki.pl.

 1. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Uczul dziecko na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Sieci. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym online, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.

 1. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Wprowadź zasadę, że dziecko spotyka się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół lub dorosłych i zawsze po uzyskanej zgodzie rodziców.
 2. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych.

Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.

 1. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne.

Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

 1. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

Często zdarza się, że dzieci przypadkowo trafiają na strony adresowane do dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o takich sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

 1. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub anonimowo – do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u – www.dyzurnet.pl.

 1. Jeśli masz wątpliwości, jak zareagować na informacje o problemach dziecka związanych z Internetem lub komputerem – skontaktuj się Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia w Sieci. Konsultanci Helpline udzielają porad rodzicom, opiekunom i osobom pracującym zawodowo z dziećmi i młodzieżą. Kontakt z helpline możliwy jest poprzez stronę www.helpline.org.pl lub pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100.
 2. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. Zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl.
 3. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądnij się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu.
 4. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.
 5. Jeśli podejrzewasz, że zostało złamane prawo, powiadom policję. Nie usuwaj dowodów przestępstwa – nawet jeśli będzie to wulgarny lub nieprzyjemny list, bądź inny plik.
 6. Jeśli sprawa wymaga przesłuchania dziecka, domagaj się niebieskiego pokoju (więcej informacji o procedurach związanych z udziałem dziecka w postępowaniu karnym można znaleźć na stronach Fundacji Dzieci Niczyje – www.fdn.pl).
 7. Jeśli stwierdzisz przypadek włamania lub próby włamania do swojego komputera, jesteś nękany spamem przesyłanym za pośrednictwem polskich serwerów lub atakami hackerów, zgłoś się do zespołu CERT Polska – www.cert.pl

BEZPIECZNY INTERNET RADY DLA RODZICÓW  - zapraszamy do obejrzenia prezentacji na stronie - https://slideplayer.pl/slide/3967327/

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, przypadający na 20 listopada, to szczególny dzień na całym świecie. W naszej szkole obchodziliśmy go w sposób wyjątkowy. Uczniowie i nauczyciele solidaryzując się z dziećmi na całym świecie , tego dnia, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. W klasach od najmłodszych do najstarszych odbyły się zajęcia informujące dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane.          

                258875852 960979471293757 7330387715471412669 n 260249221 4336718003124479 8348829097433016879 n 259596372 2095914043893229 698098525304807964 n  

                                                             32 168868

Działajmy razem!” - pod takim hasłem świętowany był po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem obchody skoncentrowały się na tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci online w czasie pandemii.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 9 lutego. Powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obecnie świętowany jest na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Chodzi przede wszystkim o inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W naszej szkole odbyły się liczne konkursy i prowadzone były prelekcje na temat bezpieczeństwa w sieci.

W oddziałach przedszkolnych panie przeprowadziły pogadankę na temat bezpiecznego Internetu za pomocą strony Internetowej saferinternet.pl

W klasach 1-2 panie wychowawczynie przeprowadziły pogadankę o bezpieczeństwie w sieci jak również dzieci zrobiły plakaty ostrzegające przed niebezpieczeństwami w Internecie.

W klasach 4-7 podczas lekcji informatyki jak i niektórych zajęć  z wychowawcą odbyły się lekcje edukacyjne. Przygotowane zostały również konkursy o różnej tematyce.

Ogłoszenie wyników konkursu przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego.

W kategorii klas 1-3 dyplomy otrzymują wszyscy uczestnicy zajęć o Bezpiecznym Internecie.

W kategorii klas 4-7

I miejsce- Julia Wardak kl.4

II miejsce- Habros Adam kl.5

III miejsce- Nikola Mikos

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

                                                                                                                    Pedagog szkolny Izabella Wasilewska

 

Bez tytułu

5

Internet jest częścią życia, zwłaszcza dzieci. Większość z nich korzysta z Internetu w zdrowy sposób. Ale jest grupa dzieci, która bez sieci nie potrafi już żyć. Kiedy surfowanie w necie staje się uzależnieniem?

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Narażone na to są szczególnie dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny.

Czytaj więcej: Uzależnienie dziecka od Internetu i komputera - objawy i przyczyny

Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie Rights Reserved.