Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Ten tylko wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem. – J. Piłsudski

Szkoła Podstawowa w Przytocznie

LOGOWANIE

                                                             32 168868

Działajmy razem!” - pod takim hasłem świętowany był po raz kolejny Dzień Bezpiecznego Internetu. Tym razem obchody skoncentrowały się na tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci online w czasie pandemii.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 9 lutego. Powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. Obecnie świętowany jest na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Chodzi przede wszystkim o inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W naszej szkole odbyły się liczne konkursy i prowadzone były prelekcje na temat bezpieczeństwa w sieci.

W oddziałach przedszkolnych panie przeprowadziły pogadankę na temat bezpiecznego Internetu za pomocą strony Internetowej saferinternet.pl

W klasach 1-2 panie wychowawczynie przeprowadziły pogadankę o bezpieczeństwie w sieci jak również dzieci zrobiły plakaty ostrzegające przed niebezpieczeństwami w Internecie.

W klasach 4-7 podczas lekcji informatyki jak i niektórych zajęć  z wychowawcą odbyły się lekcje edukacyjne. Przygotowane zostały również konkursy o różnej tematyce.

Ogłoszenie wyników konkursu przeprowadzonego w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego.

W kategorii klas 1-3 dyplomy otrzymują wszyscy uczestnicy zajęć o Bezpiecznym Internecie.

W kategorii klas 4-7

I miejsce- Julia Wardak kl.4

II miejsce- Habros Adam kl.5

III miejsce- Nikola Mikos

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.

                                                                                                                    Pedagog szkolny Izabella Wasilewska

 

Bez tytułu

5

Internet jest częścią życia, zwłaszcza dzieci. Większość z nich korzysta z Internetu w zdrowy sposób. Ale jest grupa dzieci, która bez sieci nie potrafi już żyć. Kiedy surfowanie w necie staje się uzależnieniem?

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym. Narażone na to są szczególnie dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego oraz rozrywki. Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny.

Czytaj więcej: Uzależnienie dziecka od Internetu i komputera - objawy i przyczyny

 

Alkohol jest niestety bardzo łatwo dostępny dla osób niepełnoletnich. Jak wynika z raportu, realizowanego co 4 lata Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach, próby picia ma za sobą 90,2% gimnazjalistów klas trzecich, a 78,9% uczniów klas młodszych piło alkohol w czasie 12 miesięcy przed badaniem.

Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest tolerancja społeczna oraz brak dostatecznej uwagi ze strony sprzedawców. Pomimo faktu, iż sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem zagrożonym sankcjami karnymi, nadal rzadkie jest żądanie okazania dowodu, celem weryfikacji wieku klienta. Ponadto pomysłowość młodzieży jest ogromna. Zdarza się, że proszą kogoś pełnoletniego o zakup alkoholu za tzw. "odstępne".

iza3

Co może zrobić rodzic?

Czytaj więcej:  Alkohol jest niestety bardzo łatwo dostępny.

Młody gniewny - jak sobie radzić z pyskatym dzieckiem

Iza

Bywa, że rozmowy rodziców i dzieci wymykają się spod kontroli, przebiegają w dość napiętej atmosferze, nie są ani rzeczowe, ani konstruktywne. Zdarza się bowiem, że wskutek różnych okoliczności, między rozmówcami zaczyna iskrzyć i dochodzi do ostrej wymiany zdań, a autorami niemiłych ripost i ognistych komentarzy nie zawsze są dorośli.

Pyskowanie dzieci, bo o nim mowa, to wypowiadanie kwestii podniesionym tonem – ostro i zaczepnie, czy wręcz arogancko. Owe zuchwałe odzywki to dość częsty problem natury wychowawczej,  z którym borykają się rodzice nie tylko dojrzewających nastolatków (oraz maluchów, które przechodzą „bunt dwulatka” – one jednak swe dyskusje ograniczają najczęściej do krótkiego, acz wymownego „nie”).

Czytaj więcej: Młody gniewny

konflikty

Niezależnie od tego, czy dziecko jest spokojne, miłe i ciche czy wręcz przeciwnie – bywa złośliwe, szybko się irytuje
i pasjami (o wszystko, ze wszystkimi) się kłóci, nie można z jego życia wyeliminować sytuacji, w których dochodzi
do konfrontacji odmiennych stanowisk.

Dlatego warto inwestować - zadbać o to, by dziecko umiało poradzić sobie w sytuacjach konfliktowych, by nie czuło się bezbronną ofiarą, ale i nie czerpało siły z faktu, że jest agresorem.

Gdyby spojrzeć na konflikt pod odpowiednim kątem, można w nim dostrzec pewien potencjał, bowiem zderzenia światów, występujące pod postacią konfliktu, są nie tylko naturalnym elementem rzeczywistości, ale i – w pewnym sensie – cenną lekcją życia i treningiem umiejętności społecznych. Dzięki sporom dzieci uczą się radzenia sobie z trudnymi emocjami,
z kontrą, odmiennością, uczą się pokory, sztuki komunikacji i kompromisu, co – z pewnością - zaowocuje w przyszłości.

Jak uczyć dziecko rozwiązywać konflikty?

Czytaj więcej: Jak uczyć dziecko rozwiązywać konflikty

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Przytocznie Rights Reserved.